Odszkodowanie z polisy sprawcy

Komu przysługuje odszkodowanie z polisy sprawcy?

W wielu przypadkach możemy zostać stroną poszkodowaną w zdarzeniu.
Kiedy mówimy o zdarzeniu, po którym możemy rościć o odszkodowanie z polisy sprawcy? Musi zajść ciąg przyczynowo-skutkowy, w którego następstwie dochodzi do szkody. Są dwie strony: sprawca i poszkodowany.

Najczęściej kiedy usłyszymy o odszkodowaniu z OC sprawcy myślimy o kolizji samochodowej. Jest tak za sprawą częstotliwości występowania kolizji. Dodatkowym elementem jest obowiązkowe posiadanie polisy ubezpieczeniowej chroniącej od odpowiedzialności cywilnej, z której wypłacane jest odszkodowanie. To sprawia, że uzyskanie odszkodowania z polisy sprawcy jest tak znane. Ale przejdźmy też do innych przypadków.

Jak często idąc chodnikiem potknąłeś/potknęłaś się o nierówność? Zimą chodzenie po zaśnieżonym/oblodzonym chodniku jest niebezpieczne i może prowadzić do urazu. Również sytuacją zagrożenia może być zaniedbana powierzchnia w sklepie. W takiej sytuacji za powstałe szkody odpowiada właściciel nieruchomości/powierzchni. W wielu przypadkach dojdzie do przewrócenia się, po którym nic nie stanie. Jednak pomagałem w uzyskaniu odszkodowania z polisy właściciela nieruchomości, który nie odśnieżył chodnika. Skutkiem było złamanie kości przedramienia. Przez wystające kostki brukowe chodnika doszło do skręcenia stawu kostki oraz urazu głowy, a świadczenie pokryła firma ubezpieczeniowa, w której zarząd miasta miał wykupioną polisę.

Poważniejszą sytuacją jest wypadek. Na pozór również jak w przypadku kolizji dochodzi do zdarzenia między dwoma pojazdami, jednak w jego następstwie dochodzi do szkody na osobie. Wówczas mamy do czynienia ze szkodą zdrowotną, inaczej też nazwaną jako szkoda osobowa. W tym przypadku również analogicznie za szkodę na osobie i mieniu uzyskamy odszkodowanie z polisy sprawcy.

W jakich przypadkach możemy likwidować szkodę z polisy sprawcy

Kolejnymi przypadkami są m.in. zalanie lub pożar. Wyobraź sobie sytuację lub jeżeli doszło u Ciebie do takiej sytuacji, w której Twoje mieszkanie zalał sąsiad; w wyniku pożaru u sąsiada doszło do zniszczenia Twoje mieszkania; odpadła część nieruchomości i uszkodziła Twoje mienie. W takiej sytuacji również możesz dochodzić rekompensaty z polisy właściciela nieruchomości. O ile dwa pierwsze przypadki łatwo sobie wyobrazić tak przy kolejnej może napiszę z doświadczenia. Z kamienicy spadł element elewacji i uszkodził pojazd; wiatr przewrócił baner, który spadł na samochód; wiatr zerwał poszycie dachu nieruchomości gospodarczej, które uderzyło w dom sąsiada. Między innymi w takich przypadkach możemy likwidować szkodę z polisy sprawcy.

O ile wszystkie powyższe przypadki mogą być oczywiste tak ostatni o którym poświęcę słowo już taki nie jest.

W sytuacji kiedy dojdzie do kolizji/wypadku, a w pojeździe sprawcy znajdują się pasażerowie to oni również mogą dochodzić odszkodowania za wyrządzone szkody!
Przykład:
Jedzie pojazd, w którym znajdują się dwie osoby oprócz kierowcy. Kierowca traci panowanie nad samochodem i uderza w inne auto. W samochodzie poszkodowanego była tylko jedna osoba. W następstwie zdarzenia są uszkodzone dwa pojazdy oraz urazu doznały 4 osoby. Poszkodowanymi osobami są: kierowca drugiego pojazdu oraz pasażerowie z samochodu sprawcy.

Ten przypadek jest w wielu sytuacjach pominięty. Wynika to w dalszym ciągu z niewiedzy poszkodowanych, ale również przeświadczeniu, że można w ten sposób zaszkodzić bliskiej nam osobie. Dodatkową cegiełkę dodają firmy ubezpieczeniowe, które odmawiają wypłat odszkodowań poszkodowanym.

Wyjaśniając ten przypadek warto powiedzieć o tym, że nie zaszkodzimy sprawcy. Kierujący pojazdem, który spowoduje wypadek zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a uzyskanie odszkodowania na to nie wpłynie.
Nawiązując do firm ubezpieczeniowych ich odmowybezpodstawne i w dalszej drodze można uzyskać odszkodowanie. Oczywiście nie jest tak że sto procent zgłoszonych spraw jest odmownych, jednak ta tendencja jest znaczna.

Jak widać nie tylko poszkodowany w kolizji może ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Wyszczególniłem kilka przypadków, a kolejny możliwe, że będzie Twój. Warto wiedzieć, że w przypadku likwidacji szkody z polisy sprawcy prawa i obowiązki towarzystwa ubezpieczeniowego i sprawcy określają przepisy prawa. Dochodząc o odszkodowanie dobrze jest przez tą drogę iść ze specjalistą, co pozwoli uzyskać najwyższą kwotę odszkodowania!

Masz pytania odnośnie Twojej sytuacji lub kogoś z Twoich bliskich?
Skorzystaj z formularza, a ja pomogę Tobie rozwiać wątpliwości i uzyskać wyższe odszkodowanie.
~Marcin

Formularz kontaktowy


W czym mogę Ci pomóc?

Wypełnij formularz a ja skontaktuję się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Pozdrawiam, Marcin.

Polityka Prywatnościwww.marcinkuzma.pl-polityka-prywatnosci