Zadzwoń po bezpłatną poradę

Zadośćuczynienie o stracie bliskiej osoby 

Wiem jak istotny jest to okres, żeby w spokoju przeżyć czas żałoby. Pomagamy odciążając bliskich z zakresu starania się o rekompensatę po stracie bliskiej osoby.

Obserwuj nas:
Polityka Prywatnościwww.marcinkuzma.pl-polityka-prywatnosci

Zadośćuczynienie

Rekompensatą za doznaną krzywdę poszkodowanego i/lub jego rodziny nazywamy zadośćuczynieniem. Świadczenie to jest przyznawane za straty niematerialne. 

Ból, cierpienie, utrata zdrowia psychicznego – to wszystko oddziałuje nie tylko na poszkodowanego, ale również na rodzinę, która razem doświadcza krzywdy. Świadczenie w charakterze zadośćuczynienia jest ciężkie do określenia. Wpływ na to ma wiele czynników, jednak najpierw należy zadać pytanie z jakiego tytułu oczekujemy zadośćuczynienia. 

„Śmierć przychodzi tylko raz, ale czuje się ją w ciągu całego życia.” Jean de la Bruyere

Śmierć bliskiej osoby w wypadku – zadośćuczynienie

To niezwykle ciężki wstrząs dla bliskich. Jeden błąd osoby trzeciej np. sprawcy wypadku drogowego może przewartościować życie bliskich ofiary. Wypadek na drodze, w pracy czy nawet upadek na oblodzonym chodniku to tylko niektóre przyczyn zgonu z winy sprawcy. 

Chaos i pustka, która towarzyszą w tym okresie sprawiają, że jedną z ostatnich myśli to finanse. Jednak w wielu przypadkach problem finansowy w dużym stopniu jest obecny. Szczególnie u rodzin czy bliskich, którzy mają problem z zapewnieniem godnej ceremonii i pochówku dla zmarłego. 

Wiem jak istotny jest to okres, żeby w spokoju przeżyć czas żałoby. Pomagamy odciążając bliskich z zakresu starania się o rekompensatę po stracie bliskiej osoby. Wykorzystując nasze doświadczenie oraz profesjonalizm zapewniamy opiekę prawną oraz staramy się żeby proces był jak najbardziej zrozumiały. 

Ideą rekompensaty po śmierci bliskiej osoby jest zadośćuczynienie za stratę niematerialną oraz odszkodowanie za stratę materialną. 

Komu możemy pomóc w uzyskaniu świadczenia?Jak również
Mąż, Żona, Dzieci, Rodzice, Dziadkowie, WnukiPrzyrodnie rodzeństwo, Ojczym, Macocha, Przysposobione dziecko, Nienarodzone dziecko zmarłego, Partner życiowy bez związku formalnego

Jakie świadczenia przysługują?

  • odszkodowanie związane z pogorszeniem sytuacji życiowej
  • koszty leczenia oraz pogrzebu
  • zadośćuczynienie 
  • renta 

Jak wygląda proces dochodzenia o należną rekompensatę? 

Na początku określamy wszelkie czynniki jakie mają wpływ na wysokość świadczenia. W tym celu w trakcie rozmowy charakteryzujemy m.in. relacje, stopień zażyłości, więzi między bliskimi, rolę jaką spełniał zmarły. Biorąc pod uwagę indywidualne przeżycie straty ujmujemy w słowa m.in.: doznany ból, siłę przeżycia i cierpień, stan psychiczny, zdolność radzenia sobie w nowej rzeczywistości, poczucie bezradności i pustki, doznaną traumę. 

Kolejnymi ważnymi aspektami są m.in. wiek zmarłego oraz uprawnionego, rodzaj wkładu w życie rodziny/gospodarstwa domowego, wysokość finansowa wkładu w życie rodziny/gospodarstwa domowego. 

Ważnym jest udowodnienie przed sądem powyższych. W tym celu istotne są: wspomnienia z bliskim, wspólnie spędzany czas, fotografie i rozmowy. Sprawdzamy różne detale, które pomogą w upamiętnieniu osoby jak również określeniu rozmiaru straty. 

Należne świadczenia uzyskujemy w drodze postępowania sądowego. Firmie ubezpieczeniowej niestety nie zależy na odpowiedniej rekompensacie, jednak po rozpoznaniu sprawy przez sąd wypłacają zasądzone kwoty. 

Proces sądowy o uzyskanie należnych świadczeń nie jest łatwy, ale nasze doświadczenie pozwala osiągnąć zamierzony cel. Przygotowujemy poszkodowanych do sprawy, żeby przejść przez ten etap możliwie najłatwiej. 

Dobrze wiem, że podejmowanie ważnych decyzji w tej sytuacji nie jest łatwe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom proponuję bezpłatną konsultację, dzięki której pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości.