Co reguluje szkody OC i AC

Co reguluje szkody z OC sprawcy oraz z AC

W Polsce każdego dnia dochodzi do kolizji i wypadków. Szkody w zależności od możliwości możemy likwidować z OC sprawcy lub AC. W obydwu przypadkach dochodzi do zaniżonych odszkodowań. 

OC

W przypadku odszkodowania z OC sprawcy proces ten reguluje prawo. Prawa i obowiązki Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz poszkodowanego reguluje Kodeks Cywilny, ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz wytyczne / rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego.

Wiele osób, które do nas trafiają zadają pytanie:

- Skoro moje odszkodowanie reguluje prawo to dlaczego ubezpieczalnia w dalszym ciągu zaniża odszkodowanie?

Otóż ubezpieczalnia może dochodzić do likwidacji szkody w sposób ekonomiczny, czyli między innymi z uwzględnieniem części zamiennych. Co w takiej sytuacji można zrobić?

Odszkodowanie ma pozwolić przywrócić pojazd do stanu sprzed zdarzenia, zatem jeżeli uszkodzone elementy są oryginalne to poszkodowany ma prawo żądać rekompensaty licząc kwotę odszkodowania na częściach oryginalnych. 

Artykułami, które odnoszą się do likwidacji szkody są m.in.:

  • art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
  • art. 36 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
  • art. 361 K.C. 
  • art. 363 K.C,
  • art. 415 K.C.
  • art. 442 K.C.
  • art. 822 K.C. 

AutoCasco

Co w przypadku szkód z AC, czy regulują je te same przepisy Kodeksu Cywilnego i ustaw?
Nie
. W przypadku likwidacji szkody z AC głównym oparciem jest zawarta umowa polisy AutoCasco. Od tego na jakich warunkach została zawarta oraz jakie posiada OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) zależna jest metoda likwidacji szkody (gotówkowa/bezgotówkowa) i/lub wysokość świadczenia pieniężnego. W wielu przypadkach ubezpieczający zawierając umowę polisy nie zdaje sobie sprawy z wykluczeń jakie posiada polisa ubezpieczenia AutoCasco. Jest to spowodowane złym doborem ubezpieczenia względem oczekiwań lub budżetem jaki można przeznaczyć na zakup polisy. 

Polisa może być zawarta w różnych wariantach:

  • wariant serwisowy ASO
  • wariant sieci Partnerskiej 
  • wariant kosztorysowy

Nazwy odpowiadają kolejno naprawom bezgotówkowym oraz gotówkowej metodzie likwidacji szkody. Czy zatem przy dwóch pierwszych wariantach można wyłącznie naprawić auto bezgotówkowo? Nie, zależnie od polisy można ubiegać się o rozliczenie pieniężne. W takich sytuacjach szkoda może być rozliczona kosztorysowo, ale o tym będzie zapis w OWU polisy. 
Zabierasz się za uzyskanie odszkodowania? Masz więcej pytań, na które szukasz odpowiedzi? Może chciałbyś/chciałabyś, sprawdzić możliwość dopłaty?
Skorzystaj z formularza, a chętnie przyjrzymy się Twojej sprawie i pomożemy!

Formularz kontaktowy


W czym mogę Ci pomóc?

Wypełnij formularz a ja skontaktuję się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Pozdrawiam, Marcin.

Polityka Prywatnościwww.marcinkuzma.pl-polityka-prywatnosci