Sprzedaż szkody

Wykup szkody – jak to działa?

Wykup szkody, czyli dopłata do odszkodowania – co to jest?

Dopłata do odszkodowania; dopłacimy do Twojego odszkodowania; odbierz dopłatę do odszkodowania i inne synonimy tych zwrotów.. Bardzo dużo reklam i haseł, ale co to w ogóle jest?

Potocznie nazywana dopłata do odszkodowania jest niczym innym jak wykupem praw wierzytelności szkody. Polega ona na wypłacie różnicy o jaką ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie na podstawie cesji praw do szkody. Czym jest cesja rozwijałem we wcześniejszym artykule. Tym samym w ramach cesji następuje uregulowanie należności jaką winne jest towarzystwo ubezpieczeniowe z naszego kapitału na rzecz roszczącego o odszkodowanie. 

Rozpoczynając drogę o odszkodowanie pierw musi mieć miejsce szkoda, czyli zdarzenie losowe, za które będziemy rościli rekompensatę. Wykup szkody jest jednym z rozwiązań, żeby uzyskać wyższą kwotę odszkodowania. Można stosować to narzędzie przy szkodach materialnych takich jak kolizja pojazdów czy uszkodzenie mienia.

Dlaczego tylko przy szkodach materialnych? Ponieważ można konkretnie określić wartość wyrządzonej krzywdy na przykład koszt naprawy samochodu lub koszt naprawy zalanego mieszkania. 

Cały proces jest zwięzły i przejrzysty, a wygląda następująco:

  • Firma ubezpieczeniowa składa propozycję w oparciu o kosztorys naprawy lub wypłaca odszkodowanie w oparciu o wspomniany kosztorys. Stanowi od podstawę do określenia skali zaniżenia kwoty odszkodowania. 
  • Następnie jest analiza szkody, czyli określamy faktyczne koszty naprawy wyrządzonej krzywdy. Ten proces wykonują biegli rzeczoznawcy sądowi, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach. 
  • Znając wysokość kosztów naprawy jaka powinna być przygotowujemy ofertę wykupu szkody. 

Składana przez nas oferta jest pomniejszona o naszą prowizję.

  • Po akceptacji oferty, przygotowujemy umowę cesji. 
  • Po nawiązaniu współpracy, czyli podpisaniu dokumentów przelewamy należność. 
  • W krótkim czasie zyskujesz należną część do odszkodowania, a my dochodzimy zwrotu wypłaconej kwoty od ubezpieczyciela już w swoim imieniu. 

Czy do każdej szkody można uzyskać dopłatę? 

Niestety nie. Zdarzają się przypadki, że odszkodowanie jest wypłacone z ubezpieczalni w odpowiedniej wysokości. Innym powodem może być zbyt niskie zaniżenie. 

Kiedy jeszcze szkoda nie może zostać wykupiona?

Została zawarta ugoda, była wykonana naprawa bezgotówkowa, korzystano już z dopłaty do tej szkody. 

Po wykupieniu szkody zwrotu należności dochodzimy na drodze sądowej. Działamy już w swoim imieniu oraz nie obarczamy powodzeniem sprawy naszego klienta. Ryzyko sprawy sądowej jest po naszej stronie.


Warto wiedzieć, że można otrzymać powołanie na świadka. Nie wychodzi to z naszej inicjatywy, jednak od ubezpieczyciela jaki był odpowiedzialny za szkodę. W wielu przypadkach sąd wnosi o złożenie zeznań w formie pisemnej/listownej. Nie jest to warunek stały. Większość poszkodowanych, którzy skorzystali z dopłaty do odszkodowania nie jest wzywanych w charakterze świadka. Głównie ma to miejsce, jeżeli szkoda była likwidowana w jednej z najbardziej znanych z firm ubezpieczeniowych lub są jakieś niejasności w szkodzie. 

Dopłatę do odszkodowania można uzyskać nawet kiedy zdarzenie miało miejsce 3 lata wstecz. Jest to okres, w którym masz prawo ubiegać się o wyższą kwotę odszkodowania. 

Zastanawiasz się ile jeszcze możesz zyskać do kwoty odszkodowania jaką wypłaciła ubezpieczalnia? Skorzystaj z formularza, skontaktujemy się z Tobą i odbierz pieniądze, które należą się Tobie!

Formularz kontaktowy


W czym mogę Ci pomóc?

Wypełnij formularz a ja skontaktuję się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Pozdrawiam, Marcin.

Polityka Prywatnościwww.marcinkuzma.pl-polityka-prywatnosci